قاشق داماد سوریه دیرالزور تروریست ها

قاشق: داماد سوریه دیرالزور تروریست ها سپاه پاسداران ابوبکر البغدادی گروهک تروریستی داعش اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می‌شود / مولاوردی

دستیار خاص رییس جمهور در حقوق شهروندی از پیگیری جهت ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی در کشور خبر داد و گفت: لایحه ایجاد این نهاد از طرف کمیسیون لوایح جهت نظرخو

نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می‌شود / مولاوردی

مولاوردی: نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می شود

عبارات مهم : برنامه

دستیار خاص رییس جمهور در حقوق شهروندی از پیگیری جهت ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی در کشور خبر داد و گفت: لایحه ایجاد این نهاد از طرف کمیسیون لوایح جهت نظرخواهی به دستگاه ها ارجاع شده است است.

به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه بیش از یک سال از رونمایی منشور حقوق شهروندی می گذرد، در خصوص کارها انجام شده است در حوزه این منشور و برنامه های پیش رو گفت: باور داریم که بعد از یک صد سال که از تاریخ مبارزات حق طلبی و آزادی خواهی ملت کشور عزیزمان ایران می گذرد دولتی بر سر کار آمده که تلاش دارد اراده خود را جهت پیگیری حقوقی که البته در قانون اساسی کشور عزیزمان ایران به رسمیت آشنا شده، بکار ببندد.

نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می‌شود / مولاوردی

وی با بیان اینکه در بعضی موارد مثل دسترسی به اینترنت و … جامعه با اقتضائات تازه مواجه شده است و این موارد در منشور ذکر شده است هست، افزود: اکثر قریب به اتفاق حقوق 22 گانه منشور به وسیله قانونگذار جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران مطرح شده، ولی به هر دلیلی در این 4 دهه زمینه های تحقق تعدادی از این حقوق فراهم نشده و برداشت ها بر این است که بر روی کاغذ باقی مانده اند.

وی با تاکید بر اینکه پیش از تهیه این منشور به صورت جسته و گریخته به این مهم پرداخته شده است و به صورت پراکنده اشاراتی در حوزه حقوق یاد شده است داشته ایم، افزود: ولی اینکه مجموع این حقوق در یک سند گردآوری و به مسئولان و مردم یادآوری شود یک اقدام ابتکاری و بی سابقه بوده و اراده و تعهد این دولت را جهت این پیگیری به نمایش گذاشته است.

دستیار خاص رییس جمهور در حقوق شهروندی از پیگیری جهت ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی در کشور خبر داد و گفت: لایحه ایجاد این نهاد از طرف کمیسیون لوایح جهت نظرخو

مولاوردی با بیان اینکه بعضی پرسش می کنند که منشور چه زمانی به قانون تبدیل می شود گفت: چون این حقوق قبلا به قانون تبدیل شده است نیازی نیست این اقدام دوباره انجام شود و اگر ماده ای از منشور نیاز به لایحه باشد اینکار قطعا انجام می شود.

وی افزود: این مهم درخواست شده است و پیشنهاداتی هم دریافت شده است و معاونت حقوقی راسا به این حوزه وارد شده است و در حال حاضر در حال ارائه 19 عنوان لایحه در چارچوب منشور هست، پیش نویس 4 عنوان را نیز ارائه داده اند که در نهایت به عملیاتی شدن بعضی حق های مندرج در منشور کمک می کند.

مولاوردی لایحه شفافیت اقتصادی، لایحه مسئولیت مدنی موسسات عمومی و لایحه ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی را از جمله این لوایح بیان کرد و افزود: در کشور عزیزمان ایران چنین نهادی نداریم و این امر یکی از نهادسازی هایی است که اگر تصویب و انجام شود حرکت امیدبخشی در سیر تحقق منشور جهت اعلام و پیگیری موارد نقض حقوق شهروندی و پیشگیری از نقض هایی که اتفاق می افتد خواهد بود.

نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می‌شود / مولاوردی

وی افزود: ترکیب این نهاد از شرکت های دولتی و غیر دولتی خواهد بود و تلاش می شود از تمام ظرفیت ها در این نهاد استفاده شود تا بتواند نهاد کارآمدی باشد. مطالعات مورد نیاز در مورد این نهاد در تعامل با کشورهای دیگر و بویژه کشورهای اسلامی که چنین نهادی را دارند صورت گرفته و در حال حاضر از طرف کمیسیون لوایح به دستگاه ها ارجاع شده است و در حال نظرخواهی در این خصوص هستند.

وی با بیان اینکه ما این منشور را به عنوان یک چشم انداز و نقطه مطلوب در نظر می گیریم گفت: اگر به دنبال عملیاتی شدن تک تک مواد این منشور هستیم باید یک برنامه ملی اقدام یا یک نقشه راه داشته باشیم تا همه دستگاه ها وظیفه خود را بدانند و موازی کاری نکنند و تقسیم کار ملی صورت بگیرد، بر این اساس اکشن پلن پیشبرد حقوق شهروندی از برنامه هایی است که در حال پیگیری است و مراحل نهایی را طی می کند.

دستیار خاص رییس جمهور در حقوق شهروندی از پیگیری جهت ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی در کشور خبر داد و گفت: لایحه ایجاد این نهاد از طرف کمیسیون لوایح جهت نظرخو

مولاوردی افزود: جهت تدوین این اکشن پلن از همکاری نهادهای غیر دولتی مثل کمیسیون حقوق بشر اسلامی کمک گرفتیم که بزودی آماده می شود و با تصویب آن در هیات وزیران یا با امضای رییس جمهور ابلاغ خواهد شد و بر این اساس یک حرکت جدی در یک چارچوب مشخص جهت پیگیری مفاد این منشور در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: بعد از اینکه منشور ابلاغ شد و رییس جمهور در خصوص اعلام آن با دستگاه ها مکاتبه کرد، دستیار وقت رییس جمهور از دستگاه ها تقاضای برنامه کرد و گزارش های دریافتی جمع بندی شد ولی در سالگرد رونمایی منشور نیاز به بروزرسانی آن احساس شد که در این راستا نیز مکاتبات انجام و نتیجه های و گزارش ها دریافت شد.

نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ایجاد می‌شود / مولاوردی

وی با بیان اینکه بر اساس منشور، رییس جمهور باید به صورت هر سال در خصوص پیشرفت ها و راهکارهای برطرف موانع حقوق شهروندی به مردم گزارش دهد، افزود: امسال نتوانستیم در 29 آذر 96 همزمان با سالگرد رونمایی منشور این گزارش را نهایی کنیم آیا که چند دستگاه نتوانسته بودند گزارش بدهند و علت آن جابجایی بعضی وزرا و عدم تثبیت کابینه بود که به گزارش گیری های ما لطمه زد. سال 97 قطعا این گزارش هر سال به موقع ارائه و منتشر خواهد شد و در معرض داوری افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

مولاوردی اظهار کرد: اتفاق دیگری که در سال 96 نتوانستیم آن را اجرایی کنیم این بود که هنوز شاخص های کمی و کیفی رصد و پایش عملکرد دستگاه ها را به آنها ابلاغ نکرده ایم و تدوین این شاخص ها تمام نشده هست، این مهم در سال 97 اجرایی خواهد شد. طبق ساز و کارهای اجرایی منشور باید این شاخص ها تعریف شوند وگرنه ما در ارزیابی عملکرد دستگاه ها با مسئله مواجه می شویم، بر این اساس سال آینده قطعا این ارزیابی انجام خواهد شد و دستگاه هایی که قصور کرده یا ترک فعل کرده اند شناسایی و معرفی خواهند شد. در این رابطه مسامحه ای در کار نخواهد بود و این مهم حتما در سال 97 در سالگرد رونمایی منشور عملیاتی خواهد شد.

وی با بیان اینکه جهت سایر ساز و کارهای اجرایی نیز برنامه تعریف کرده ایم گفت: در حال حاضر پیگیر تدوین آیین ها و روش های غیرقضایی که در منشور جهت احقاق حق شهروندی در کمترین وقت ممکن آینده نگری شده است بود هستیم تا شهروندان مجبور نباشند جهت پیگیری حق شهروندی خود صرفا گزینه مراجعه به سیستم قضایی را پیش رو داشته باشند و آیین های غیر قضایی را بتوان در اختیار آنها قرار داد و یکی از آنها می تواند نهاد حقوق بشر و شهروندی باشد که امید است هرچه سریعتر شکل بگیرد و به کوتاه شدن مسیر احقاق حقوق شهروندی کمک کند.

مولاوردی افزود: عنوان دیگری که می تواند مکمل ارائه لوایح باشد، در جهت ایجاد گارانتی اجرایی جهت اجرای بعضی مواد منشور اصلاح و توسعه نظام حقوقی است که باید در دستگاه های اجرایی صورت بگیرد که معاونت حقوقی رییس جمهور در حال تهیه برنامه در این حوزه هست. یک راهنما باید جهت این برنامه تدوین شود که تمام دستگاه ها از یک مدل و الگوی واحد جهت اصلاح و توسعه نظام حقوقی خود تبعیت کنند و این اقدام قدم مهمی در مسیر برطرف چالش هایی است که پیش روی منشور حقوق شهروندی وجود دارد.

وی گفت: در کنار همه اینها بحث نهادینه سازی و آموزش و جریان سازی و ترویج حقوق شهروندی مطرح است که در این زمینه هم در حال مشورت با شرکت های دولتی و نهادهای مدنی و غیردولتی هستیم تا مهمترین نشانه منشور که آگاهی از حقوق شهروندی و درونی شدن و تبدیل آن به گفتمان جامعه است اتفاق بیفتد، البته این امر وقت بر هست، چون به عوض کردن نگرش ها، باورها و اعتقادها نیاز دارد و از آن طرف باید بتواند تاثیر خود را بر گفتار و کردارها بگذارد و ممکن است به این زودی ها شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

مولاوردی افزود: البته تلاش بر این است که با سرمایه گذاری در حوزه آموزش در سنین پایه تا 20 سال بعد بتوان امیدوار بود که در این حوزه اتفاقات قابل توجهی بیفتد. این اقدام مهمترین توجه ما و تامل ما در حوزه نهادینه سازی حقوق شهروندی است که هنوز عملیاتی نشده ولی مقدمات آن فراهم و مشورت های مورد نیاز در این زمینه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه دولت و قوه مجریه و شرکت هایی که روی سخن منشور با آنهاست تاکید دارند که قوه مجریه باید در جهت تحقق منشور پیش قدم شود افزود: با این حال اعتقاد داریم که بدون هم افزایی و هماهنگی سایر قوا از جمله قوه قضاییه این مهم عملیاتی نخواهد شد و این هماهنگی و هم افزایی باید اتفاق بیفتد و اگر نشود قطعا مسئولیت اجرا و تحقق حقوق شهروندی و منشور بر دوش دولت سنگینی خواهد کرد و انتظاراتی که وجود دارد تماما جامه عمل نخواهد پوشید و عدم تحقق این مهم زیبنده نظام و کشوری نیست که 4 دهه پیش با رویکرد توسعه عدالت اجتماعی میلیون ها انسان خسته از نابرابری را به میدان آورد.

وی تصریح کرد: اگر در این برهه و این شرایط نتوانیم چنین مهمی را اجرایی کرده و پاسخگوی این مطالبات تاریخی و انباشته و بر زمین مانده ملت کشور عزیزمان ایران باشیم بعید است وقت دیگری فراهم شود که بتوان برنامه ریزی و سیاست گذاری کارآمدی در این خصوص کرد، بعد تا وقت باقیست باید جهت سیاست گذاری شهروند مدار که جای آن تا بحال خالی بوده تلاش کرد.

مولاوردی افزود: باید بتوانیم مولفه های این سیاستگذاری را در جامعه پیاده کرده و اوضاع و پرسشها را به درستی آشنا و برنامه ریزی دانش بنیان انجام داده و واقعیت های جامعه را در نظر بگیریم و با هماهنکی میان سیاست ها کارآمدی این سیاست ها را تضمین کنیم. اگر سیاست های ما یکدیگر را خنثی کنند که تاکنون در اکثر مواقع به این شکل بوده قطعا در این مرحله هم نخواهیم توانست قدم های موثری را جهت احقاق حقوق شهروندی ملت کشور عزیزمان ایران برداریم.

به گزارش ایسنا، مولاوردی در بخش دیگر این جلسه به پرسش های دانشجویان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی در این خصوص که کارها وی در وقت تصدی پست معاونت بانوان ریاست جمهوری، مبتنی بر دغدغه های بانوان بوده هست، اظهار کرد: بارها توضیح دادم در این خصوص که مباحثی که در وقت تصدی معاونت بانوان ریاست جمهوری پیگیری کردیم تا چه حد دغدغه زنان بود هست، هیچ نظرسنجی تاکنون در این خصوص انجام نشده که ببینیم اکثریت جامعه زنان با این مباحث موافق بوده اند یا خیر.

مولاوردی در خصوص پرداختن به حضور بانوان در ورزشگاه ها نیز گفت: باید به مطالبات زنان پرداخت، کما اینکه این مهم را نیاز روز آن وقت و الان می دانیم که این مطالبه پیگیری شود و باید بتوان سازوکارهای مورد نیاز در این خصوص را فراهم و مدیریت کرد.

وی افزود: همزمان با توجه به این مسئله پیگیری مواردی همچون بیمه زنان منزل دار و سرپرست خانوار و توجه به زنان آسیب دیده و آسیب پذیر و گروه های دیگری از زنان را نیز دستور کار داشتیم و بحث خانواده و پایداری خانواده و توجه متوازن به حوزه زن و خانواده را تلاش کردیم در برنامه ها داشته باشیم و گزارش هایی که انتشار یافته گویای این واقعیت است.

مولاوردی با بیان اینکه رویکرد ما تعادل جنسیتی بود گفت: در چارچوب رویکرد اعتدالی دولت یازدهم تعادل جنسیتی را در دستور کار داشتیم که در برنامه ششم توسعه هم به تصویب رسیده و تلاش شده است که در این چارچوب برنامه هایمان را پیش ببریم و این حوزه را به عملکرد ماموریت واقعی خودش نزدیک کنیم. ما قائل به نقش های چندگانه جهت زنان بودیم لذا اعتقاد بودیم و هستیم که شرایط باید به گونه ای رقم بخورد که زنان بتوانند تمام نقش های خود را ایفا کنند.

وی با اشاره به عنوان بیمه زنان منزل دار، گفت: البته این مهم هنوز عملیاتی نشده هر چند شکل خویش فرمای آن در حال اجراست ولی آنچه ما به دنبال آن بودیم که بخشی از حق بیمه را دولت بپردازد و 10 تا 15 سال بعد آنها بتوانند مستمری دریافت کرده و بازنشسته شوند که تا آنجا پیش رفته که در لایه دوم بیمه های چند لایه بیمه پایه اجتماعی مشمول بر حال زنان منزل دار هم شده است و چون تامین اجتماعی آیین نامه این بیمه های چند لایه را نوشته مطمئن هستیم که در اجرا با مسئله مواجه نخواهد شد.

مولاوردی گفت: ما مطالبات و دغدغه های حوزه بانوان را به موازات هم پیگیری کردیم و جهت تمام اقشار و نیازها برنامه داشتیم ولی عده ای تمام توان خود را به کار بستند و اعتراف هم می کنم که موفق بودند که اینگونه جلوه دهند که اولویت اول و آخر حوزه زنان از نظر ما ورود به ورزشگاه است.

وی در خصوص وظیفه دولت ها در حوزه حقوق شهروندی اظهار کرد: تحقق این حقوق وظیفه و مسئولیت دولتهاست، ضمن اینکه در این حوزه رابطه دو سویه حق و وظیفه جهت شهروندان و دولت و همه ارکان حاکمیت وجود دارد. مجموعه حقوقی که در منشور آمده وظیفه دولت هست، ولی علت ایجاد این قالب اینست که بسیاری از این حقوق تاکنون جنبه عملی پیدا نکرده است.

مولاوردی در ادامه با بیان اینکه تحقق این حقوق در یک سال و چند ماه واقع بینانه نیست، بر لزوم ارائه گزارش عملکرد به وسیله دستگاه ها در خصوص موادی از منشور که مرتبط با آنهاست تاکید کرد و افزود: توجه جدی هم از طرف دستگاه ها و هم رییس جمهور در حال انجام هست. در حال حاضر اعلام اولویت ها از سوی دستگاه ها درخواست شده؛ آیا که مطمئنیم در زمانی که در اختیار داریم تمامی این مطالبات محقق نمی شود و به همین علت از استان ها و دستگاه ها خواسته شده است اولویت ها و چالش ها را شناسایی کنند تا متناسب با آنها جهت تحقق این حقوق برنامه داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه باید باور عمومی در این خصوص ایجاد شود بویژه اینکه دستاوردهای فرهنگی و اجتماعی و خروجی ها در این حوزه ها با چشم دیده نمی شوند و در بلندمدت خود را نشان می دهند، افزود: ضمن اینکه این توصیه را که منتقدان دولت با برخورداری از یک امپراتوری رسانه ای دائما در حال نقد و رصد ما هستند جهت دولت یک وقت تلقی می کنیم، ولی از طرف دیگر پمپاژ یاس و تبلیغ ناکارآمدی دولت هم در حال انجام است و در دولت یازدهم و عمر کوتاه دولت دوازدهم این پمپاژ یاس وجود داشته و تلاش شده است دولت در مواجهه با پرسشها و چالش ها ناکارآمد جلوه داده شده است و مردم از اثربخشی کارها دولت ناامید شوند و اینگونه کارها را به انواع متفاوت به خاص در مورد برجام شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: ما در شاخص امید اجتماعی اوضاع خوبی نداریم و بخش هایی از این مهم را در اعتراضات اخیر شاهد بودیم که ثابت کرد باید در این حوزه چاره اندیشی کرده و بازبینی و بازخوانی در سیاست ها و برنامه ها داشته باشیم.

مولاوردی در ادامه با بیان اینکه نقش کلیدی جهت آموزش و پرورش در نهادینه کردن حقوق شهروندی قائل هستیم، افزود: آموزش ها بویژه در کتاب های درسی و سنین پایه حتی مهد کودک و نه فقط در قالب اموزش های رسمی و اضطراری که در قالب آموزش های غیر مستقیم و غیر درسی با استفاده از ابزارهای نوین رسانه ای و غیر مستقیم جهت القای غیر مستقیم مفاهیم حقوق شهوندی، بسیار ارزشمند هستند.

وی افزود: در این زمینه باید از ظرفیت های صدا و سیما، هنر و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و اینترنت استفاده شود تا به ترویج و جریان سازی حقوق شهروندی و انتقال آموزه های آن به نسل بویژه جوان کمک کنیم. از سویی جای آموزش مهارت های زندگی هنوز خالی هست، در حالی که این مهارت ها می تواند به شکل گیری روحیه شهروندی و مطالبه گری در جامعه ما کمک کند.

مولاوردی در خصوص کارها انجام شده است جهت زنان گفت: در عمر انقلاب دستاوردهای زیادی در زمینه هایی همچون شاخص آموزش و بهداشت و زیرشاخص های این حوزه ها در بخش زنان حاصل شده است و حرف های زیادی جهت گفتن داریم هر چند هنوز درصدی از دختران بازمانده از تحصیل را داریم که به صفر رساندن این درصد به صورت جدی در حال انجام هست، البته به صفر رساندن آمار در این بخش از برنامه ها و استراتژی های معاونت امور زنان و خانواده بود که با همکاری وزارت آموزش و پرورش پیگیری می شد و الان هم ادامه دارد.

واژه های کلیدی: برنامه | دستگاه | برنامه ریزی | حقوق شهروندی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs