قاشق داماد سوریه دیرالزور تروریست ها

قاشق: داماد سوریه دیرالزور تروریست ها سپاه پاسداران ابوبکر البغدادی گروهک تروریستی داعش اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

روز گذشته، دلار با عبور از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان روی قیمت ۴ هزار و ۳۳۰ تومان قرار گرفت. در شرایطی که دامنه تغییرات قیمت زیاد کردن یافته هست، بخشی از کارشناسان

بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، دلار با عبور از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان روی قیمت ۴ هزار و ۳۳۰ تومان قرار گرفت. در شرایطی که دامنه تغییرات قیمت زیاد کردن یافته هست، بخشی از کارشناسان بسته ضد نوسان را جهت قیمت ارز پیشنهاد داده اند. چگونگی و نحوه مداخله در بازار، شکل و تنوع فروش ارز و مدیریت انتظارات از جمله سرفصل هایی هستند که می توانند در کم کردن نوسانات نقش بازی کنند. در کنار این، پرهیز از فشارهای هیجانی به بازارساز، دیگر عاملی است که بازار را در عبور از نوسانات فعلی یاری خواهد داد.

روز گذشته، دلار از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان گذر کرد، ولی نتوانست از مرز مقاومتی دوم یعنی عدد ۴هزار و ۳۵۰ تومان عبور کند. در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز با قیمت ۴ هزار و ۳۳۰ تومان به کار خود آخر داد که افزایشی ۳۱تومانی نسبت به قیمت بسته شده است روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان، دپوی ارزی ازسوی صرافی های مجاز موجب شد بازیگران بازارساز از ابتدای روز سه شنبه به طور مستقیم وارد معاملات میدان روبه روی پاساژ افشار شوند و اقدام به فروش دلار کنند.

بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

با این حال، فاصله زیاد قیمت صرافی های بانکی با قیمت معاملاتی موجب شد که تقاضای کاذب زیادی وارد بازار شود. با توجه به این فاصله، به نظر می رسد فشارهای بیرونی موجب شده است است که بازارساز به جای سیاست پیشین مدیریت نوسانات، تلاش کند قیمت ها را کنترل کند. این در حالی است که تاکتیک مدیریت نوسانات می تواند به تدریج فضای بازار را به حالت عادی بازگرداند. کارشناسان اعتقاد دارند، بازارساز با استفاده از ۳ محور نحوه مداخله، ابزارهای مداخله و مدیریت انتظارات می تواند زمینه کم کردن نوسانات را فراهم کند. در این مسیر، پرهیز از فشارهای هیجانی به بازارساز دیگر عاملی است که بازار را در عبور از نوسانات فعلی یاری خواهد داد. در مقایسه با بازار دلار، روز سه شنبه فضای بازار سکه آرام تر بود؛ این فلز گرانبها در ساعات ابتدایی روز مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را شکست، ولی در نهایت با قیمت یک میلیون و ۴۹۴ هزار تومان به کار خود آخر داد که ۴هزار تومان بالاتر از روز پیشین بود.

روایت صرافی ها و نوسانات

روز گذشته، دلار با عبور از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان روی قیمت ۴ هزار و ۳۳۰ تومان قرار گرفت. در شرایطی که دامنه تغییرات قیمت زیاد کردن یافته هست، بخشی از کارشناسان

روز یکشنبه، قیمت دلار با ۵۷ تومان زیاد کردن به ۳ قدمی مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. روز دوشنبه قیمت دلار به سرعت راه افزایشی را در پیش گرفت و با عبور از سطح ۴ هزار و ۳۰۰تومان حتی تا قیمت ۴هزار و ۳۶۰ تومان اوج رفت. بخشی از فعالان اوج گیری دلار در کمتر از ۲ ساعت به نقطه یاد شده است را به کمبود عرضه ارز از سوی صرافی ها نسبت دادند. براساس مشاهدات میدانی در راسته میدان فردوسی ۸۰ درصد از صرافی ها یا عددی را روبه روی دلار به عنوان رقم فروش ثبت نکرده بودند یا عددی را به ثبت رسانده بودند که بسیار کمتر از قیمت بازار بود. البته زمانی که متقاضی جهت تهیه ارز وارد این صرافی ها می شد، با پاسخ «دلار نداریم» مواجه می شد. در واقع، این صرافی ها با وجود ثبت قیمت بر تابلوی خود، یا دلاری جهت عرضه نداشتند یا ترجیح می دادند دلار خود را عرضه نکنند؛ در این میان، دو صرافی نیز وجود داشتند که با قیمت تعیین شده است از سوی بازارساز اقدام به عرضه می کردند و در نبود عرضه سایر صرافی ها با صف های طویل مواجه شده است بودند. نبود عرضه از سوی اکثر صرافی ها در شرایطی صورت می گرفت که بازیگران بازارساز اعتقاد داشتند صرافی ها می توانستند جهت تهیه ارز به یکی از صرافی های بزرگ دولتی مراجعه کنند و با قیمت هایی که اکثرا حول و حوش محدوده ۴ هزار و ۲۸۰ تومان بود، اقدام به تهیه دلار کنند.

اما براساس گفته های فعالان، بعضی صرافی ها با وجود تهیه دلار آن را به بازار عرضه نکردند. یکی از فعالان اعتقاد داشت، در شرایطی که بازار پرالتهاب و پرنوسان هست، طبیعی است که صرافی ها ترجیح دهند دارایی های ارزی خود را دپو کنند و در موقعیت فروش قرار نگیرند. با این حال، این عنوان جو روانی را در بازار بالاتر می برد و جو را جهت مردم عادی که جهت خرید ارز مراجعه کرده بودند، غیرعادی تر می کرد و به دنبال آن ولع خرید را بالاتر می برد. در این شرایط، بازارساز ظهر سه شنبه ارزی را به صرافی ها تزریق نکرد و مستقیم وارد معاملات پاساژ افشار شد. البته در ساعات انتهایی روز این رویه عوض کردن کرد و بازارساز اقدام به عرضه ارز به صرافی های مجاز کرد. البته به نظر می رسد بازارساز باید ساز و کار جدیدتر و نظارت بیشتری را در مورد ارز عرضه شده است به صرافی ها صورت دهد.

بعدازظهر روز دوشنبه، ورود مستقیم بازارساز به بازار زمینه افت قیمت حتی به زیر مرز ۴هزار و ۳۰۰ تومان را فراهم آورد، چراکه حجم ارز نقدی موجود در بازار را بسیار بالاتر برد. به گفته یکی از بازیگران بازارساز در معاملات امروزی بیش از ۵ میلیون دلار را با قیمتی نزدیک به قیمت بازار به فروش رساندند و در هنگام تحویل این حجم فروش، بازار زیاد کاهشی شد. در کنار این، عرضه مستقیم در میدان روبه روی پاساژ افشار خود عامل دیگری بود که فروش ها را اوج برد. با این حال روز سه شنبه فضای بازار متفاوت بود؛ چراکه شکل عمده عرضه ارز عوض کردن کرد.

بازگشت به سال ۹۳

بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

اواخر سال ۹۳، زمانی که دامنه نوسانات دلار اوج رفت، یکی از صرافی های بانکی وارد بازار شد و تلاش کرد با عرضه ارز با فاصله ای زیاد زیر قیمت بازار، قیمت ها را بشکند. در آن مقطع زمانی این سیاست نه تنها اثرگذار نشد، بلکه در مقاطعی خریدها را بسیار بالاتر برد. به گفته فعالان، یکی از عواملی که در آن مقطع زمانی موجب می شد این گونه عرضه ارز کم اثر شود، اوج بودن ارزش دلار در منطقه سلیمانیه عراق بود. به این ترتیب، فاصله زیاد قیمت موجب می شد تقاضای آن منطقه جغرافیایی نیز از سوی بازار داخلی تامین شود و بخش زیادی از عرضه ارز به وسیله صرافی مذکور به بازار داخلی باز نگردد.

روز سه شنبه این تاکتیک بار دیگر سیاست عرضه ارز با قیمت پایین تر کلید خورد. در ابتدای روز سه شنبه در حالی که قیمت بازار در حوالی ۴هزار و ۳۰۰ تومان بود، بازیگران بازارساز با قیمت ۴ هزار و ۲۷۸ تومان اقدام به عرضه ارز کردند. با این حال در ادامه روز قیمت دلار در بازار آزاد تا محدوده ۴هزار و ۳۵۰ تومان اوج رفت، ولی قیمت عرضه ارز به وسیله بازیگران بازارساز تغییری نکرد.

روز گذشته، دلار با عبور از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومان روی قیمت ۴ هزار و ۳۳۰ تومان قرار گرفت. در شرایطی که دامنه تغییرات قیمت زیاد کردن یافته هست، بخشی از کارشناسان

در این شرایط، هر معامله گر می توانست یک بار با کارت ملی مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را از عاملان بازارساز (صرافی یکی از بانک های خصوصی) دریافت کند. به این ترتیب، هر معامله گر می توانست صد هزار دلار را حدود ۷۰ تومان زیر قیمت بازار خریداری کند، عاملی که موجب می شد در هر بسته سودی ۷ میلیون تومانی را کسب کند. این فاصله و رانت ایجاد شده است موجب می شد تقاضای کاذب زیادی وارد بازار شود و قیمت ها را تحت فشار قرار دهد.

به عنوان مثال، اوج بودن ارزش یورو نسبت به دلار و حباب آن موجب می شد که تقاضای معامله گران جهت ارز ارزان تر بالاتر برود؛ چراکه می توانستند با تبدیل آن به یورو کسب سود کنند. در کنار این بالاتر بودن ارزش دلار در منطقه سلیمانیه دیگر عاملی بود که تقاضا جهت دلار را بالاتر می برد. در چنین شرایطی، با هزینه عرضه زیادی به قیمت جهت افت فشار وارد می شد.

بسته ضدنوسان جهت قیمت ارز

تاکتیک های ضد نوسان

قیمت دلار در شرایطی در روزهای اخیر با زیاد کردن قیمت مواجه شده است است که دامنه نوسانات آن نیز اوج رفته هست. در این فضا، کارشناسان پیشنهاد می دهند که بازارساز با مدیریت نوسانات فضای هیجانی بازار را کم کردن دهد و به جای تاکید بر کنترل قیمت، اندازه تغییرات قیمت را در دستور کارخود قرار دهد. از نظر کارشناسان، بازارساز می تواند از طریق چگونگی و نحوه مداخله، ابزارهای مداخله و مدیریت انتظارات دامنه نوسانات را کم کردن دهد.

نحوه مداخله: از نظر فعالان، یکی از عواملی که در زیاد کردن تغییرات قیمت نقش داشت، کم کردن عرضه و حتی دپوی ارز از سوی شماری از صرافی ها بود. به گفته آنها، عده ای از صرافی ها از بازارساز دلار تحویل می گرفتند؛ ولی آن را در بازار عرضه نمی کردند. در این شرایط، به نظر می رسد بازارساز باید شرایطی را ایجاد کند که مانع از دپوی ارز به وسیله صرافی ها شود. یکی از این ابزارها، عوض کردن ساختار عرضه ارز و نظارت زیاد در مورد عرضه های صورت گرفته به صرافی هاست. در این مسیر، کمک بخش نظارتی به بخش ارزی می تواند راهگشا باشد.

ابزارهای مداخله

الف- شکل عرضه: شکل عرضه یکی از بااهمیت ترین عواملی است که می تواند در کم کردن نوسانات اثرگذار شود. اکثر کارشناسان پیشنهاد می دهند که بازارساز از حراج کور پرهیز کند و تلاش کند با عرضه ارز نزدیک به قیمت بازار، زمینه های رانت جویی و ورود تقاضای کاذب به بازار را کم کردن دهد.

ب: تنوع عرضه: یکی دیگر از عواملی که می تواند زمینه های کم کردن نوسان گیری را در بازار زیاد کردن دهد، عرضه سایر ارزها به وسیله بازارساز هست. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، در روزهای اخیر بعضی از ارزهای زیاد کردن بیشتری را نسبت به دلار تجربه کرده اند.

از سوی دیگر ارزش این ارزها در بازار داخلی درسطح بالاتری نسبت به بازارهای جهانی نیز قرار گرفته هست. به عنوان مثال، ارزش یورو در بازار داخلی حباب دارد؛ عاملی که موجب می شود معامله گران با آربیتراژ ارزی، دلار را از بازار داخلی خارج و به جای آن ارز اروپایی را وارد کنند. در این فضا، عرضه یورو در بازار می تواند قیمت آن را کم کردن دهد و زمینه های آربیتراژی و خروج دلار از بازار را کم کردن دهد. در واقع ابزار مداخله بازار تنها دلار نباشد و سایر ارزها را نیز مشمول بر شود.

مدیریت انتظارات

به گفته بخشی از بازیگران باتجربه بازار، عوض کردن انتظارات و ورود تقاضای احتیاطی به بازار یکی از عواملی است که خریدهای ارزی را زیاد کردن داده هست. به این ترتیب، بازارساز تنها نمی تواند با عرضه ارز نوسانات قیمت را مدیریت کند و نیاز است که انتظارات معامله گران ارزی را نیز مدیریت کند. صحبت های مقام های مسوول بانک مرکزی و چگونگی تصویر العمل بازارساز به اتفاقات آینده می تواند انتظارات را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از عواملی که انتظارات را تحت تاثیر قرار داده هست، تصویر العمل هایی احتمالی ترامپ نسبت به برجام در هفته آینده است.

به گفته فعالان، فشارهای احساسی به بازارساز دیگر عاملی است که می تواند موجب شود بازارساز با قیمت های پایین اقدام به عرضه کند و در نتیجه آن تقاضای کاذب به بازار وارد شود. به این ترتیب، پرهیز از فشارهای احساسی به بازارساز می تواند تاکید بر کنترل قیمت را کم کردن دهد و واکنش‌ها منطقی تر مدیریت نوسانات را در پیش گرفت. در واقع، بازارساز باید تلاش کند با عرضه ارز نزدیک به قیمت بازار، معامله گران را دنباله رو خود کند، نه اینکه با عرضه ارز زیر قیمت بازار، خود دنباله رو معامله گران شود.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مدیریت | قیمت بازار | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs